Про надзвичайний стан

Надзвичайний стан – це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій тегногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життя і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильництва і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до ЗУ “Про правовий режим надзвичайног стану” (далі – “Закон”) повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функцінування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначення строку цих обмежень (ст. 1 Закону).

  Правова основа введення надзвичайного стану: Закон, інші закони України та Указ Президента України про введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України.

  Надзвичайний стан може бути введений в разі (ст. 4 Закону):

 1) виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного  та природного характеру, що створюють загрозу життю і здоров’ю зазначених верств населення;

2) здійснення масових терористичних актів, зо супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;

3) виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення важливих об’єктів або місцевостей, що загрожують безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

4) виникнення масових безпорядків, що супроводжуються насильтвом над громадянами, обмежують їх права і свободи;

5) способи захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства;

6) масового переходу державного кордону з території суміжних держав;

7) необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади.

   Надзвичайний стан в Україні може бути введено на строк не більше як 30 діб і не більш як 60 діб в окремих її місцевостях. У разі необхідності надзвичайний стан може бути продовжений Предидентом України, але не більш як на 30 діб. Указ Президента України про продовження дії надзвичайного стану набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України (ст. 7 Закону).

  Указ Президента про введення надзвичайного стану, затверджений Верховною Радою України. негайно оголошується через засоби масової інформації або в інший спосіб.

  Військовим командуванням, якому в межах, визначених Законом, надається право разом з оганами виконавчої влади, Радою міністрів АРК та органам місцевого самоврядування здійснювати заходу правового режиму надзвичайного стану єГоловне управління внутрішніх військ МВС України; СБУ; Військова служба правопорядку у Збройних Силах України (ст. 10 Закону).

  Для координації органів, підприємств, установ і організацій в умовах надзвичайного стану з питань підтримання правопорядку і забезпечення безпеки громадян на відповідній території згідно з Указом Президента України про ведення надзвичайного стану на місцях можуть створюватися оперативни штаби. до складу яких можуть включатися представники СБУ, центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізовують державну політику у сфері цивільного захисту, внутрішніх справ, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування на чолі з комендантами територій (ст. 14 Закону).

 На період надзвичайного стану можуть запроваджуватися такі заходи (ст. 16 Закону):

 1) встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;

2) обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;

3) посилення охорони громадясього порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;

4) заборона проведення масових заходів;

5) заброна страйків;

6) примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.

  Додаткові заходи у зв’язку з масовим порушенням громадського порядку (ст. 18 Закону):

1) запровадження комендантської години (заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби);

2) перевірка документів у громадян, а в необхідних випадках – проведення особистого огляду, огляду речей. транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян;

3) заборона призовникам і військовооб’язаним змінювати місце проживання без відома військового комісаріату;

4) обмеження або тимчасова заборона продажу зброї, отруйних і сильнодіючих хімічних речовин, а також алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі;

5) тимчасове вилучення у громадян зареєстрованої вогнепальної і холодної зброї та боєприпасів, а у підприємств, установ і організацій – також навчальної військової техніки, вибухових, радіоактивних речовин і матеріалів, отруйних і сильнодіючих хімічних речовин;

6) заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку;

7) регулювання роботи цивільних теле- та радіоцентрів, заборона робити аматорських радіопередавальних засобів та радіовипромінювальних засобів та радіовипроміювальних пристроїв особистого і колективного користування;

8) особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі;

9) порушення у порядку, визначеному Конституцією і законами України, питання про заборону діяльності політичних партій, громадських організацій в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоровя населення або захисту прав і свобод іниших людей.

  В умовах надзвичайного стану забороняється: зміна Конституції України, зміна Конституції АРК, зміна виборчих законів, проведення вибоів Президента України, а також виборів до ВРУ, ВР АРК і органів місцевого самоврядування; проведення всеукраїнських та місцевих референдумів; обмеження прав і повноваженнь народних депутатів України (ст. 21 Закону).

  Відповідальність за порушення вимог або невиконання заходів правового режиму надзвичайного стану, в тому числі, перевищення своїх повноважень, так само як і за неправомірне застосування сили при виконанні обов’язків з охорони громадського порядку тягнуть за собою відповідальність згідно чинного законодавства (ст.ст. 29,30 Закону)

  Правосуддя на території, де введено надзвичайний стан, здійснюється лише судами створеними відповідно до Конституції України.

 Введення будь-яких скорочених або прискорених форм  судочинства забороняється.

 ЗУ “Про правовий режим надзвичайного стану” 

On Серпень 21st, 2014, posted in: Блог Адвоката by
Разработка логотипа и дизайн Брендбук.